WhatsApp Danışma Hattı ! 0554 99848 22 | admin@arapcaogrenin.com

Bağlaçlar ve Kalıp İfadeler

Her dilde, o dilin iyi anlaşılabilmesi için bilinmesi gereken önemli yapı taşları vardır. Bunlardan en önemlisi fiillerdir. Fiiller öğrenildikten sonra ise cümle yapısını anlayabilmek için gerekli olanlar, cümlelerin gramer yapısı ve kalıp ifadelerle bağlaçların bilinmesidir. Çünkü bağlaçlar cümlenin gidişatını bir anda değiştirebilirler. Olumlu olan bir cümle olumsuz, olumsuz olan bir cümle olumluya dönüşebilir. Dolayısı ile bir dilin gramerini bilen, kelimelerini öğrenen bir kişi bağlaçları henüz kavramamış ise metnin ne anlatmak istediğini anlayamaz veya yanlış anlayabilir.

Arapça öğrenirken de fiiller ve cümlelerin gramer yapısı anlaşıldıktan sonra kavranması gereken en önemli yapılar bağlaçlardır.

Elbette Arapça’da fazlasıyla bağlaç var ve bu bağlaçların hepsini öğrenmek çok zor. Biz burada modern metin okumalarımızda karşımıza çıkan, aktif olarak kullanılmaya devam edilen, sizin de sık sık karşınıza çıkacak olan bağlaçları vereceğiz.

Bununla birlikte verdiğimiz her bir bağlaca örnek bir cümle ve içerisinde bu bağlacın geçtiği örnek bir metin sunacağız. Sizler de önce örnek cümleyi inceler bu bağlacın kullanımını anlar ve daha sonra verdiğimiz metindeki açıklamalarla birlikte pratik yapmaya çalışırsanız yeni bir bilgi öğrenmiş ve o bilgiyi pekiştirmiş olacaksınız.

Faydalı olması ümidiyle şimdi bahsettiğimiz bağlaçlara ve kalıp ifadelere geçebiliriz.

 

بالرغم من أنe rağmen  /

وأضافت “بالرغم من أن التغيرات مؤقتة، نعتقد أنها بالغة على صحة المخ، خاصة إذا حدثت مرارا وتكرارا كما هو الحال في تسديد كرة القدم بالرأس”.

بالرغم من أن bağlacı ile ilgili örnek metnimizi okumak için burayı tıklayınız.


Arapça Öğrenin © Tüm hakları saklıdır.