WhatsApp Danışma Hattı ! 0554 99848 22 | admin@arapcaogrenin.com

YDS/YÖKDİL

YDS

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir lisan sınavıdır. Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS), ÜDS, KPDS ve KPSS yabancı dil sınavının kaldırılmasının ardından, bunların devamı niteliği taşıyan bir sınav olarak ön plana çıkmıştır ve ilk olarak 7 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

YÖKDİL

YÖKDİL sınvı mevcut YDS sınavının yanında, yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adayların katılabileceği bir sınav olarak YÖK tarafından hazırlanmaktadır. Bu sınavın soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta ve Anadolu Üniversitesi tarafından da uygulaması yapılmaktadır. İlk olarak İngilizce alanında yapılan sınav gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilecektir ve yılda iki kez gerçekleştirilecektir.

Sınavlara Hazırlık Çalışmalarımız

Arapça Yabancı Dil Sınavından geçerli bir puan alarak, üniversite kadrolarında, yabancı dil puanı isteyen memur kadrolarında görev almak isteyen veya lisans üstü eğitime devam etmek isteyen arkadaşlar! Sizleri sitemizin YDS/YÖKDİL sayfasını incelemeye ve paylaşacağımız bilgilerden yararlanarak sınava daha iyi hazırlanma fırsatı sunmak istiyoruz.

Her sınavda olduğu gibi bu sınavlarda da hazırlık stratejileri çok ama çok önemlidir. Özellikle dil sınavlarında sadece o dili bilmek yeterli olmayabilir. Dili bilmekle birlikte gireceğimiz sınavda konu olarak nerelerden soruların geleceğini bilmek, bu konuların literatürüne çalışmak, soru stillerini analiz etmek ve çıkacak soru şekillerine hazırlıklı olmak gibi hususlar da çok önemlidir.

Biz sayfamızın YDS/YÖKDİL bölümünde şimdiye kadar yapılmış gerçek sınavları inceleyerek içerik hazırlıyoruz. Fiil bölümünde daha önce bu sınavda çıkmış konularda ve modern metinlerde kullanılan fiilleri seçerek örneklerle paylaştık. Bağlaçlar ve kalıp ifadeler de aynı şekilde sınavda çıkan ve modern metinlerde geçenler seçilerek oluşturulmaktadır.  Pratik metinlerimiz yine aynı şekilde sınavda sık sık soruların çıktığı konulardan modern makaleler seçilerek oluşturulmuştur. Ayrıca bu metinlerde kelime ve kalıp ifadelerin bir kısmının anlamlarını metinlerin içinde bulacaksınız.

Çok yakında sayfamızda YDS için deneme sınavlarını da hazır olarak bulacak ve gerçek sınava girmeden kendinizi sayfamızda deneyerek sınava hazırlanabileceksiniz.

YDS/YÖKDİL bölümüzde hazırlamış olduğumuz materyaller.

  1. FİİLLER: Bu sınavlara hazırlık aşamasında kelime bilgisi, özellikle de fiil bilgisi çok önemlidir. Bunun için modern metinlerde ve sınavlarda çıkan ifadeleri dikkate alarak metin bölümümüzü hazırlıyoruz.
  2. BAĞLAÇLAR ve KALIP İFADELER: Bağlaçlar bir dili anlamada temel unsurlardan biridir. Bağlaçları tam olarak bilmeden dilin yapısını çözmek ve dili kullanmak mümkün değildir. Bu yüzden sınavlara yönelik şekilde bağlaçları seçiyoruz ve modern metinlere uygun örnek cümlelerle örneklendiriyoruz. Aynı  şekilde bir dilin en önemli yapı taşlarından bir tanesi de kalıp ifadelerdir. Bu bölümümüzde de kalıp ifadeleri verip örneklerini sizlerle paylaşıyoruz.
  3. METİNLER: Çalışmalarımızın bel kemiğini oluşturan ve en önemli kısmı bu bölümdür diyebiliriz. Çünkü pratik olmadan bilgi bir işe yaramıyor ve bu bölümde öğrendiğimiz gramer ve kelime bilgilerini uygulamaya dökme imkanı sunuyoruz. Burada özellikle sınavlarda tercih edilen 13 ayrı konudan toplamda 130 adet modern metin seçtik ve bu metinlerin her birisinde geçen kelimelerin bir çoğunu metinlerin içerisinde vererek okumayı kolaylaştırmaya çalıştık.

Paylaşımlarımızın sizler için faydalı olması dileklerimizle. İyi çalışmalar.

Arapça Öğrenin © Tüm hakları saklıdır.